Jak przygotować zgodny z prawem konkurs na Facebooku?

Prowadzisz stronę na Facebooku i planujesz przeprowadzić konkurs w celu wypromowania swojej firmy? Chciałbyś uniknąć kosztownych błędów, a nie wiesz, w jaki sposób się za to zabrać? Zapraszam do lektury.

Konkurs na Facebooku to świetny sposób na promocję swojego biznesu w sieci, poprawienie zasięgów oraz zwiększenie aktywności użytkowników. Konkurs powinien motywować uczestników do działania, może polegać na napisaniu odpowiedzi na zadane pytanie, dodaniu zdjęcia lub wymyśleniu hasła. Organizując konkurs na Facebooku, należy pamiętać, że powinien być on zgodny z prawem i zasadami panującymi na serwisie.

Niezębnym elementem jest przygotowanie odpowiedniego regulaminu, który zawierać musi wszystkie obowiązkowe elementy. Jedną z najważniejszych kwestii jest wskazanie, kto jest organizatorem, precyzyjne określenie nagród konkursowych, wskazanie warunków uczestnictwa w konkursie, a więc określenie kto może wziąć w nim udział np. wyłącznie osoby pełnoletnie. Ważnym elementem jest ustalenie czasu trwania konkursu np. 7 dni od jego ogłoszenia. Należy wystrzegać się wydłużania czasu jego trwania, taka praktyka na pewno nie jest mile widziana w oczach uczestników. Ważną rzeczą jest wskazanie sposobu wyłonienia zwycięzców np. zdobycie największej liczby polubień.

UWAGA! W żadnym wypadku sposobem wyłonienia zwycięzców nie może być losowanie! Jeżeli nierozsądnie zdecydujemy się na taki sposób, to konkurs będzie podlegać pod ustawę o grach hazardowych, która zobowiązuje nas do uzyskania zgody Izby Administracji Skarbowej. W przypadku braku takiej zgody mamy do czynienia z przestępstwem skarbowym, za które grozi odpowiedzialność karna.

Należy pamiętać, że istnieje szereg praktyk, które są stanowczo zabronione przez serwis Facebook. Mowa o wymuszaniu na uczestnikach konkursu zachowań i aktywności w tym:

 –  wymóg udostępniania konkursu na swojej osi czasu np. „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w konkursie”,

 –  wymóg oznaczania (tagowania) znajomych w komentarzu np. „aby wziąć udział w konkursie, oznacz trójkę swoich znajomych!”,

 –  wymóg zaproszenia pewnej ilości osób do polubienia strony.

Innymi słowy, post konkursowy nie może wymuszać żadnej aktywności związanej ze stroną. Praktyki takie mogą mieć daleko idące konsekwencje, administracja serwisu może taki konkurs zablokować, usunąć post, a nawet czasowo zablokować naszą stronę firmową i całkowicie uciąć nasze zasięgi. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania.

Wiele konkursów organizowanych na Facebooku niestety łamie regulamin serwisu. Jeżeli planujesz organizację dowolnego konkursu i chcesz przygotować profesjonalny regulamin, to zapraszam Cię do kliknięcia tutaj.

Spis treści

Masz dodatkowe pytania?