Kim jesteśmy

Jesteś tu pierwszy raz? Pozwól, że się przedstawimy i opowiemy czym jest pomocprawnika.com, dlaczego postanowiliśmy stworzyć ten serwis i jakie treści chcielibyśmy za jego pomocą przekazywać.

Witamy Cię na naszej stronie! 

Ja nazywam się Mateusz, a obok mnie siedzi Kuba. Znamy się już długo, bo od czasów liceum. Od tamtej chwili mieliśmy okazję robić wspólnie sporo fajnych rzeczy (wśród nich – obaj uprawiamy windsurfing 😉 Z czasem zaczęliśmy też współpracę na stopie zawodowej. 

Kuba od zawsze interesował się technologią, sprzedażą i zarządzaniem. Ukończył studia ekonomiczne i rozpoczął pracę w korporacji. Przez lata zajmował się „tech scoutingiem”, czyli wyszukiwaniem najnowszych i najciekawszych technologii dla swojej firmy oraz jej klientów. Z czasem stanął na czele zespołu tworzenia, rozwijania i wprowadzania nowych technologii na rynek (Head of New Product Development).

Moją super mocą jest z kolei rozwiązywanie problemów i znajdowania wyjścia z najtrudniejszych sytuacji. A przy tym – lubiłem to robić dla innych. Tak też wylądowałem na prawie. Skończyłem studia, a później aplikację radcowską. Nie czekałem jednak na koniec edukacji, by rozpocząć karierę. W 2008 pracowałem już w pierwszej kancelarii gospodarczej – czyli takiej, która doradza przedsiębiorcom. Później było kilka kolejnych, a finalnie, w 2015 roku otworzyłem własną kancelarię Sawaryn i Partnerzy. Zajmujemy się obsługą spółek i szeroko rozumianych przedsiębiorców.

Nasze doświadczenia były kluczowe przy tworzeniu pomocprawnika.com. Podczas wielu rozmów, jakie mieliśmy okazję prowadzić z Kubą na przestrzeni lat, dywagowaliśmy sobie na różne tematy:

  1. że korzystanie z prawników jest drogie i nigdy nie wiesz ile wyniesie końcowy rachunek,
  2. dodatkowo jest też czasochłonne, spotkania w kancelariach i telefony z wyjaśnieniami, 
  3. a z drugiej strony – że o ile nie skończyłeś ekonomii, to pewnie nikt nigdy nie uczył Cię jak prowadzić przedsiębiorstwo i wszystkiego trzeba uczyć się na własnych błędach,
  4. w końcu – że przydałoby się miejsce, w którym znajdziesz wiedzę, dokumenty, ofertę pomocy specjalistów, a nawet oprogramowanie pomocne do prowadzenia firmy.

Do wniosków dochodziliśmy krok po kroku. Jak wykorzystać posiadane zasoby i wiedzę? Co możemy zaoferować przedsiębiorcom, by ułatwić im pracę? Pierwsza oczywista myśl – wzory dokumentów. W sieci co prawda można znaleźć sporo innych stron udostępniających wzory za darmo, ale ich jakość z reguły dorównuje ich cenie… (hint: jest niska!)

Pomyśleliśmy więc o wzorach przygotowanych w kancelarii, profesjonalnych, nad którymi prawnicy spędzili wiele godzin. Te wzory często były przedmiotem negocjacji na przeciągających się spotkaniach, uzupełniane w trakcie konferencji i spotkań tak, by pasowały do realnych potrzeb przedsiębiorców wynikających z praktyki. Są to więc prawdziwe umowy, porozumienia lub inne dokumenty, wykorzystywane w obrocie gospodarczym. Zostały sprawdzone w realizacji, czasem bronione w sądach. Zawierają rozwiązania, jakie spotykamy w prawdziwym życiu przedsiębiorców i często sami stosujemy.

A co, gdyby do tych wzorów dodać jeszcze praktyczne wyjaśnienia? Oznaczyć komentarzami miejsca, które wymagają uzupełnienia? Dodatkowo wyjaśnić trudne, prawnicze terminy i opisać na stronie co wzór zawiera, do czego służy i jak z niego skorzystać?

Wydaje się, że może to pozwolić niejednemu przedsiębiorcy rozwiązać prawne zagwozdki, nawet bez kontaktowania się z prawnikiem!

A może jeszcze – do każdego z takich wzorów od razu dopasować ofertę pomocy prawnika? A zatem: widzisz wzór z obszernym opisem, widzisz też od razu ile będzie kosztowała pomoc prawnika przy jego przygotowaniu. Wszystko można więc załatwić bez wychodzenia z domu, a finalny rachunek jest znany już na starcie prac.

Czy wtedy dałoby się ograniczyć czas i koszty korzystania z prawników? Czy takie rozwiązanie byłoby pomocne dla Twojej firmy?

Drążąc pomysł dalej, uznaliśmy że skoro współpracujemy z zespołem doświadczonych prawników, może chciałbyś od razu zlecić wycenę konkretnej sprawy, a prawnicy przedstawiliby Ci swoje oferty. Kto zrobi Twoje zlecenie szybciej, kto taniej. Czy takie rozwiązanie nie powoduje oszczędności czasu i pieniędzy?

Tak też powstały główne funkcjonalności naszego serwisu – możliwość zakupu wzorów dokumentów lub wzoru z pomocą prawnika oraz zlecenie wyceny konkretnej czynności. Jak to dokładnie działa, możesz obejrzeć na poniższym filmie:

FILM

 

Tak, jak wspomniałem na początku, chcemy aby nasz serwis był możliwie przydatny i praktyczny. Aby zamiast suchych, prawniczych komunikatów było w nim sporo wskazówek jak najlepiej prowadzić biznes. Co wpisać do umowy najmu, aby była korzystna dla małej firmy? Co zawrzeć w umowie spółki, aby móc sprawnie nią zarządzać? Jakie triki i sposoby mają na to przedsiębiorcy?

To jest miejsce w naszym serwisie, w którym chcielibyśmy podzielić się doświadczeniem. Uznaliśmy, że najlepiej będzie to zrobić i pokazać powołując do życia nową spółkę z o.o. Spółkę, która będzie istniała tylko na kartach naszego bloga, ale która:

  1. przejdzie przez etap zakładania, zawierania pierwszej umowy najmu czy umowy z księgową,
  2. po czasie zatrudni pierwszego pracownika, zawrze umowę stworzenia strony internetowej,
  3. przejdzie pierwszą kontrolę skarbową, 
  4. z czasem będzie rosła, przechodząc przez wszystkie wzloty i upadki, jakie czekają każdego przedsiębiorcę.

Wszystko to dla Was opiszemy w cotygodniowych cyklach. Każdy wpis to nowy dzień z życia spółki i jej nowe wyzwanie. Opiszemy jak sobie z nim poradziliśmy, jakie dokumenty były do tego potrzebne, co było w nich ważne, a co trzeba było usunąć. W ten sposób, kumulując nasze doświadczenie i znane nam historie, wyjaśnimy w praktyczny sposób jak radzić sobie z kolejnymi etapami życia przedsiębiorcy.

Nasze wpisy będą dotyczyły nie tylko prawa, ale i innych pokrewnych tematów, z jakimi musi mierzyć się przedsiębiorca. Nasza spółka docelowo będzie multibranżowa – będzie zatrudniała pracowników, prowadziła sklep internetowy i stacjonarny, wynajmowała halę czy kupowała samochody w leasingu – wszystko po to, by dotknąć w jej „życiu” możliwie wielu różnych okoliczności i każdą z nich dokładnie opisać😊

Jeżeli temat Cię interesuje i chcesz śledzić życie naszej spółki (powstanie już za tydzień, a w naszych głowach jest już naprawdę spora!) zapisz się na newsletter tutaj:

OKNO ZAPISU NA NEWSLETTER

To chyba wszystko, co chcielibyśmy Ci przekazać na powitanie. Mamy nadzieję, że znajdziesz w naszym serwisie potrzebne informacji i poszukiwane przez Ciebie odpowiedzi. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś się z nami skontaktować, zadać nam pytanie – śmiało, formularz znajdziesz w dziale kontakt 

Zapraszamy do korzystania z Pomocy Prawnika!

Mateusz i Kuba.

Spis treści

Masz dodatkowe pytania?