Obniżenie kapitału zakładowego spółki – projekt protokołu NZW

Pobierz z instrukcją
169 ,99 zł
W cenie:
Wzór dokumentu w formacie WORD
Dokładna instrukcja jak uzupełnić Dokument
Wyjaśnienie prawniczych terminów

 

 

Opisz sprawe

Zgłoszony przez Ciebie opis sprawy trafia do prawników

Każdy z nich wycenia indywidualnie Twoją sprawę

Na podany adres email otrzymujesz oferty prawników z sprecyzowaną ceną i terminem realizacji

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

 

Poniżej znajdziesz wzór dokumentu „Projekt notarialnego protokołu NZW – obniżenie kapitału zakładowego spółki”, który został przygotowany przez radcę prawnego specjalizującego się w prawie spółek. Wzór zawiera:

  • liczne komentarze i dokładne wyjaśnienie trudnych terminów prawniczych, w celu wyjaśnienia treści dokumentu;
  • przykładowe postanowienia pozwalające w łatwy sposób przygotować własny protokół NZW;
  • dane Spółki oraz kancelarii notarialnej, w której sporządzany zostaje protokół NZW;
  • potrzebny zestaw uchwał m.in. w sprawie wyboru Przewodniczącego Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników czy w przedmiocie obniżenia kapitału zakładowego Spółki poprzez umorzenie udziałów należących do Wspólników Spółki;
  • listę obecności na Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników zawierająca obecnych na niej Wspólników.

Czym jest Protokół NZW spółki z o.o. (obniżenie kapitału zakładowego)?

Protokół to nic innego jak zapis przebiegu Zgromadzenia Wspólników. Ten konkretny, prezentowany protokół, to zapis Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników, na którym doszło do obniżenia kapitału zakładowego spółki w wyniku umorzenia udziałów.

UWAGA! Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego w każdym przypadku powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. Prezentowany dokument jest projektem takiego aktu notarialnego. Po jego przygotowaniu można go wysłać do notariusza, który dopełni formalności notarialnych.

Protokół NZW spółki z o.o. (obniżenie kapitału zakładowego) – dla kogo?

Prezentowany wzór będzie przydatny gdy w spółce ma być przeprowadzona procedura obniżenia kapitału zakładowego poprzez umorzenie udziałów wspólników. Może to mieć miejsce w sytuacji, gdy wspólnicy chcą wypłacić część środków pieniężnych ze spółki, może też być związane ze zmianami składu osobowego spółki. Efektem może być m.in: 1. wypłata ze spółki pieniędzy, które przypadały na umorzone udziały – stąd może to być dobra metoda na wypłatę zgromadzonego w spółce zysku bez konieczności zapłaty od tej wypłaty podatku dochodowego. 2. obniżenie ilości udziałów spółce.

Jak obniżyć kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. może nastąpić na kilka różnych sposobów. Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem na obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. jest umorzenie udziałów. Prezentowany dokument dotyczy właśnie takiej sytuacji.

Kolejnym sposobem jest obniżenie kapitału poprzez zmniejszenie wartości udziałów. Jeżeli jesteś zainteresowany obniżeniem kapitału zakładowego poprzez zmniejszenie wartości udziałów kliknij tutaj.

W celu obniżenia kapitału zakładowego w spółce z o.o. konieczne jest wykonanie kilku czynności. Po pierwsze – wspólnicy spółki muszą podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego, która znajduje się w prezentowanym wzorze. Po drugie, zarząd spółki ma obowiązek przeprowadzić tzw. postępowanie konwokacyjne. Takie postępowanie polega na zawiadomieniu wierzycieli spółki o planowanym obniżeniu kapitału. Wierzyciele spółki mogą wnieść sprzeciw, blokując tym samym obniżenie kapitału.

Skąd taka procedura? W wyniku obniżenia kapitału zakładowego majątek spółki się zmniejsza. Istnieje więc ryzyko, że jeżeli spółka ma niespłacone długi – to ich odzyskanie przez wierzycieli będzie jeszcze trudniejsze. Stąd wierzyciele muszą mieć możliwość zablokowania obniżenia kapitału w spółce.

Ostatnim etapem jest zgłoszenie obniżenia kapitału do właściwego sądu rejestrowego i wpis obniżenia do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Pokrewne dokumenty::

Tagi: obniżenie kapitału zakładowego, zmiana kapitału zakładowego, protokół NZW, obniżenie kapitału w spółce z o.o., zmniejszenie kapitału zakładowego, umorzenie udziałów z kapitału zapasowego, postępowanie konwokacyjne.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Obniżenie kapitału zakładowego spółki – projekt protokołu NZW”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obniżenie kapitału zakładowego spółki – projekt protokołu NZW

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Obniżenie kapitału zakładowego spółki – projekt protokołu NZW”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *