Odwołanie pełnomocnictwa
Poniżej znajdziesz dokument „Odwołanie pełnomocnictwa”, który został przygotowany przez adwokata, specjalizującego się w prawie procesowym i zawiera on:
- precyzyjne dane Mocodawcy (a więc osoby, która udzieliła pełnomocnictwa) oraz Pełnomocnika – wzór jest dopasowany zarówno do osób fizycznych, jak i spółek;
- jasne i zrozumiałe komentarze informujące jak wypełnić wzór;
- precyzyjne określenie, kiedy pełnomocnictwo zostało udzielone oraz do jakich czynności – wzór zawiera przykładowe postanowienia, aby ułatwić samodzielne wypełnienie dokumentu;
- wniosek o niezwłoczny zwrot dokumentu pełnomocnictwa – wraz z powołaniem się na przepisy kodeksu cywilnego;
- pozostałe elementy właściwe dla tego typu dokumentów w tym miejscowość, data oraz miejsce na podpis.
Przy okazji, jeżeli jesteś zainteresowany sporządzeniem pełnomocnictwa, to profesjonalny wzór znajdziesz tutaj.
Kiedy można odwołać pełnomocnictwo?
Pełnomocnictwo niezależne od jego rodzaju może być odwołane przez mocodawcę w każdym czasie. Dodatkowo pełnomocnictwo wygasa na skutek upływu czasu, na jaki pełnomocnictwo zostało udzielone, dokonania czynności objętej pełnomocnictwem (np. sprzedaż samochodu), co więcej w przypadku śmierci mocodawcy lub pełnomocnika oraz wygaśnięcia stosunku prawnego, który był podstawą pełnomocnictwa.
Co więcej, pełnomocnik może zrzec się pełnomocnictwa, w takim wypadku pełnomocnictwo również wygasa.
Jak odwołać pełnomocnictwo?
Najprościej jest skorzystać z niniejszego wzoru, który dzięki zrozumiałym komentarzom pozwoli w łatwy sposób odwołać udzielone pełnomocnictwo. Nie ma znaczenia, w jakiej formie pełnomocnictwo zostało udzielone, innymi słowy pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego może zostać odwołane w zwykłej formie pisemnej. Warto dodać, że możliwe jest odwołanie pełnomocnictwa poprzez złożenie pełnomocnikowi ustnego oświadczenia, lecz znacznie pewniejsza jest forma pisemna.
Czy można odwołać pełnomocnictwo nieodwołalne?
Wbrew treści kodeksu cywilnego, możliwe jest odwołanie pełnomocnictwa nieodwołalnego, co potwierdza orzecznictwo sądowe oraz doktryna. Należy jednak pamiętać, że takie odwołanie może mieć miejsce wyłącznie w 4 przypadkach: • nieważność udzielonego pełnomocnictwa nieodwołalnego – sytuacja, w której pełnomocnictwo nieodwołalne nie mogło zostać udzielone, • ważne powody odwołania pełnomocnictwa nieodwołalnego – ważne powody analizować będzie sąd, • wygaśnięcie stosunku podstawowego – np. zawarcie umowy zmierzającej do sprzedaży samochodu oraz udzielenie pełnomocnictwa do dokonywania czynności zmierzających do sprzedaży samochodu, • działania pełnomocnika sprzeczne z celem pełnomocnictwa.
Czynności dokonane przez rzekomego pełnomocnika
W sytuacji, w której pełnomocnik zawierający umowę nie ma umocowania lub przekroczy jego zakres, to ważność umowy zależy od potwierdzenia tej umowy przez mocodawcę. Druga strona transakcji może wyznaczyć termin na potwierdzenie zawartej umowy. W przypadku, gdy mocodawca jej nie potwierdzi, to umowa taka jest nieważna.
Dokumenty pokrewne:
Tagi: odwołanie pełnomocnictwa, cofnięcie pełnomocnictwa, pełnomocnictwo, upoważnienie, reprezentacja, przedstawiciel, pełnomocnik, mocodawca.
Odwołanie pełnomocnictwa
Reviews
There are no reviews yet.
Reviews
There are no reviews yet.