Umowa darowizny samochodu
Umowa darowizny zawiera:
- postanowienie o przekazaniu darowizny w postaci samochodu przez darczyńcę na rzecz obdarowanego;
- precyzyjne określenie stron umowy: darczyńcy oraz obdarowanego, ze wskazaniem ich miejsc zamieszkania, dowodów osobistych oraz numerów PESEL;
- wskazanie miejsca i daty sporządzenia umowy;
- oświadczenie darczyńcy, że jest on właścicielem samochodu oraz że nie ma on wad prawnych (a więc np. że nie jest zajęty przez komornika)
- określenie terminu wykonania umowy darowizny;
- wskazanie strony zobowiązanej do poniesienia kosztów związanych z wykonaniem umowy;
- wyraźne wskazanie, że obdarowany przyjmuje darowiznę;
- fakultatywnie informacje o poleceniu darczyńcy do określonego działania lub zaniechania obdarowanego, np. zobowiązaniu do zapewnienia darczyńcy transportu na każde jego żądanie.
Czym jest umowa darowizny?
Umowa darowizny to czynność polegająca na bezpłatnym przekazaniu rzeczy lub prawa przez jedną osobę innej osobie. Prezentowany dokument to umowa darowizny samochodu, a więc dotyczy ona przekazania za darmo samochodu przez właściciela na rzecz innej osoby. Umowa ta może jednak równie dobrze dotyczyć jakiegokolwiek innego przedmiotu, np. roweru, ciągnika (będą to wtedy „umowa darowizny roweru”, „umowa darowizny ciągnika”). Wystarczy w jej treści zmienić „samochód” na odpowiedni przedmiot. Wszystko oznaczono odpowiednimi komentarzami i przykładami, zmiana nie będzie więc trudna.
Jak napisać umowę darowizny?
To proste – prezentowany dokument zawiera wszystkie niezbędne elementy, które dodatkowo zostały opatrzone komentarzami i praktycznymi przykładami, aby łatwo było dokonać zmian w odpowiednich miejscach i tym samym napisać umowę darowizny. Wystarczy pobrać dokument, a następnie wypełnić go, korzystając z podanych instrukcji i przykładów. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej – oznacza to, że należy ją wydrukować i osobiście podpisać. Formą pisemną nie jest podpisanie skanu albo wysłanie umowy mailem!
Umowę darowizny podpisuje zarówno osoba dająca darowiznę – w tym dokumencie oznaczona jako „Darczyńca” – jak i osoba otrzymująca darowiznę – w dokumencie oznaczona jako „Obdarowany”. Dopiero po podpisaniu umowy przez obie strony staje się ona wiążąca.
Co musi zawierać umowa darowizny?
Przede wszystkim, umowa darowizny musi dokładnie wskazywać dane darczyńcy i obdarowanego, jak i dokładne wskazanie przedmiotu (w tym przypadku samochodu), który zostaje darowany. Bardzo ważnym elementem umowy darowizny jest określenie wartości przekazywanego samochodu lub innego darowanego przedmiotu. W przypadku, gdy nie potrafimy określić wartości przedmiotu, z pomocą mogą przyjść popularne portale ogłoszeniowe, takie jak Allegro czy Otomoto. Wystarczy sprawdzić jaką średnią cenę osiągają na tych portalach przedmioty takie, jak wskazany w umowie i przyjąć podobną wartość.
Co dodatkowo może zawierać umowa darowizny?
W umowie darowizny można np. wpisać dodatkowy obowiązek, jaki będzie musiał wykonać obdarowany w związku z otrzymaniem przedmiotu darowizny (tzw. polecenie darczyńcy). Postanowienie może dotyczyć polecenia darczyńcy do zapewnienia mu transportu na każde jego żądanie, wykorzystania samochodu wyłącznie w celu dojazdu do szkoły/pracy, zobowiązania do użyczenia samochodu innej osobie na każde żądanie darczyńcy, niezbywania samochodu przez określony czas i inne. Przykładowo dziadek darujący samochód wnuczkowi może zastrzec w umowie polecenie, wedle którego wnuczek będzie woził go co niedzielę do kościoła, a wnuczek w świetle prawa będzie zobowiązany do wykonywania tego polecenia.
Kiedy umowa darowizny jest wykonana?
W treści umowy można wskazać, kiedy darowizna jest wykonana:
- może być wykonana z chwilą zawarcia umowy,
- może być wykonana z chwilą przekazania przedmiotu darowizny – a więc np. dopiero w chwili kiedy samochód zostanie faktycznie przekazany z rąk do rąk.
Kto zgłasza darowiznę, gdzie należy to zrobić i do kiedy zgłosić darowiznę?
Darowiznę należy zgłosić w terminie 6 miesięcy od podpisania do Urzędu Skarbowego. Darowiznę do urzędu skarbowego powinien zgłosić obdarowany. Uwaga – nie każdy jednak musi płacić podatek od darowizny. Zgodnie z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn, jeśli obdarowanym jest małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha (a nabycie własności zostało zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy), to darowizna jest zwolniona z podatku. Nie podlega się obowiązkowi zgłoszenia darowizny, gdy wartość darowanego przedmiotu (np. samochodu) nie przekracza kwoty wolnej od podatku w wysokości 9637 zł.
Kiedy zgłosić darowiznę do ubezpieczyciela?
Po dokonaniu darowizny, darczyńca w terminie 14 dni powinien poinformować ubezpieczyciela o podarowaniu samochodu, z kolei obdarowany w terminie 30 dni ma obowiązek przerejestrować samochód. W celu przerejestrowania samochodu należy zabrać ze sobą:
- umowę darowizny,
- ubezpieczenie OC,
- kartę pojazdu (jeżeli samochód ją posiada),
- dowód rejestracyjny,
- badanie techniczne samochodu.
Umowa darowizny samochodu
Reviews
There are no reviews yet.
Reviews
There are no reviews yet.