Umowa spółki cywilnej

Pobierz z instrukcją
59 ,99 zł
W cenie:
Wzór dokumentu w formacie WORD
Dokładna instrukcja jak uzupełnić Dokument
Wyjaśnienie prawniczych terminów

 

 

Opisz sprawe

Zgłoszony przez Ciebie opis sprawy trafia do prawników

Każdy z nich wycenia indywidualnie Twoją sprawę

Na podany adres email otrzymujesz oferty prawników z sprecyzowaną ceną i terminem realizacji

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

 

Poniżej znajdziesz wzór dokumentu „Umowa spółki cywilnej”, który został przygotowany przez radcę prawnego specjalizującego się w prawie handlowym. Wzór zawiera:

  • dokładne wyjaśnienie trudnych terminów prawniczych, w celu wyjaśnienia treści dokumentu;
  • liczne komentarze pozwalające zrozumieć istotę dokumentu.
  • przykładowe wypełnienie wzoru, abyś w łatwy sposób sporządził własną umowę spółki cywilnej;
  • precyzyjne dane Wspólników, którzy tworzą spółkę – mogą to być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne (w przypadku, gdy Wspólnikiem jest spółka, umowa zawiera informację o osobach uprawnionych do jej reprezentacji);
  • wskazanie celu gospodarczego w postaci przedmiotu oraz zakresu działalności gospodarczej – np. wskazanie, że spółka będzie działała w branży transportowej, informatycznej itd.;
  • szczególną regulację dotyczącą wkładów do spółki, pozwalającą na sprawne wnoszenie dodatkowych wkładów finansowych do spółki – w zależności od podejmowanych przez nią działań;
  • postanowienie dotyczące ustalenia reprezentacji oraz uprawnień Wspólników do prowadzenia spraw spółki;
  • liczne pozostałe postanowienia właściwe dla tego typu umów.

Czym jest umowa spółki cywilnej?

Jest to sposób na realizację jakiegoś przedsięwzięcia biznesowego / gospodarczego, poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej przez minimum dwie osoby, które stają się wspólnikami. Spółka cywilna jest to najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej wspólnie z inną osobą. Bez wątpienia do jej zalet należy wskazać niski koszt założenia oraz możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości.

Spółka cywilna tak naprawdę nie jest „spółką” w rozumieniu przepisów prawa. Jest to rodzaj porozumienia zawieranego przez dwie lub więcej osób w celu wspólnej realizacji jakiego biznesu. Jest to więc forma umowy współpracy. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, oznacza to, że w stosunkach z kontrahentami i klientami podmiotem praw i obowiązków są wspólnicy spółki, a nie sama spółka. Do założenia spółki nie jest potrzebny żaden kapitał. Spółka cywilna może zostać przekształcona w inną spółkę prawa handlowego.

Po co zakłada się spółkę cywilną?

Spółka cywilna zawiązywana jest w celu realizacji celu gospodarczego wspólników. Może więc mieć ono charakter jednorazowy jak np. realizacja określonej inwestycji (budowy domu) lub może mieć charakter stałej działalności zarobkowej – np. prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa.

Zobowiązania spółki zaciągają wspólnicy na własny rachunek i na własną odpowiedzialność. Wspólnicy spółki odpowiadają za zobowiązania solidarnie. Umowa powinna opisywać zasady współpracy Wspólników, tak by wiadomo było jak chcą zrealizować założony cel gospodarczy. Zawarcie umowy spółki cywilnej należy zgłosić do GUS.

Spółka cywilna to najprostszy sposób zorganizowania współpracy pomiędzy m.in. dwoma podmiotami, jednak z uwagi na niewielkie uregulowania prawne i bezpośrednią odpowiedzialność Wspólników za zobowiązania spółki, zalecana jest do prostych przedsięwzięć gospodarczych, realizowanych wspólnie przez osoby mające do siebie odpowiednią dozę zaufania.

Dla kogo przeznaczona jest umowa spółki cywilnej?

Umowa spółki cywilnej zawierana jest przez co najmniej dwie osoby prowadzące działalność gospodarczą albo wykonującą wolny zawód jak np. adwokaci oraz architekci. Wspólnikami spółki mogą być zarówno osoby fizyczne (wpisane do CEIDG), jak i osoby prawne i jednostki organizacyjne. Bez wątpienia do wad tego rodzaju działalności należy fakt, że wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, dotyczy to również ich małżonków (pod warunkiem, że nie podpisali intercyzy).

Pokrewne dokumenty:

Tagi: umowa spółki cywilnej, spółka cywilna, umowa spółki cywilnej wzór, uchwała wspólników o rozwiązaniu spółki cywilnej wzór, umowa spółki cywilnej przykład, umowa spółki cywilnej wzór, rozwiązanie spółki cywilnej druk, uchwała o rozwiązaniu spółki cywilnej wzór, rozwiązanie spółki cywilnej dokumenty.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa spółki cywilnej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umowa spółki cywilnej

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Umowa spółki cywilnej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *