Umowa użyczenia lokalu
Prezentowany wzór umowy użyczenia lokalu został przygotowany przez radcę prawnego specjalizującego się w prawie umów. Dokument zawiera:
- precyzyjne dane stron umowy, a więc dane Użyczającego i Biorącego Lokal w użyczenie;
- wyjaśnienie trudnych terminów prawniczych, w celu wyjaśnienia treści dokumentu;
- oświadczenie Użyczającego o przekazaniu Lokalu do bezpłatnego używania;
- dokładne wskazanie Lokalu wraz z jego położeniem oraz wyposażeniem;
- zobowiązanie do wykorzystywania Lokalu wyłącznie w określonych celach;
- zobowiązanie Biorącego do ponoszenia opat z tytułu czynszu oraz opłat za media;
- termin, na jaki zawierana jest umowa – czas oznaczony z możliwością jej przedłużenia oraz zmiany na czas nieoznaczony;
- precyzyjne określenie terminu opróżnienia lokalu i wydania go Użyczającemu.
Czym jest umowa użyczenia lokalu?
Jest to umowa, której celem jest przekazanie lokalu do bezpłatnego używania. Umowa użyczenia ma wiele wspólnego z umową najmu, lecz różni się od niej tym, że jest nieodpłatna.
Dla kogo przeznaczona jest umowa użyczenia lokalu?
Niniejszy dokument przydatny jest dla osób chcących przekazać lokal do bezpłatnego używania na rzecz innej osoby np. członkowi rodziny albo przyjacielowi. Umowa użyczenia lokalu różni się tym od umowy najmu, że nie przewiduje płatności czynszu. Biorący do użytkowania może jednak być zobowiązany do ponoszenia opłat eksploatacyjnych – ten wzór zawiera takie postanowienie, które można łatwo zmodyfikować do własnych potrzeb. Wzór zawiera też szereg innych postanowień jak np. zakaz oddawania lokalu kolejnym osobom i inne.
W jaki sposób sporządzić umowę użyczenia lokalu?
Prezentowany wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy umowy użyczenia lokalu, a także nieobowiązkowe, praktyczne postanowienia, które pozwolą na oszczędność czasu i pieniędzy. Mowa tu m.in. o postanowieniu zobowiązującego do dokonywania konserwacji i bieżących, drobnych remontów, czy też obowiązku wpłacenia kaucji gwarancyjnej, która ma na celu zabezpieczyć interes użyczającego.
Dokument opatrzony jest licznymi komentarzami, które wyjaśniają wątpliwości i pozwolą w łatwy sposób sporządzić umowę użyczenia lokalu. Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej, a więc powinna zostać wydrukowana oraz podpisana przez obie strony. Formą pisemną nie jest podpisanie skanu albo wysłanie umowy mailem, jest to niezwykle ważne w razie ewentualnego sporu.
Umowa użyczenia lokalu – jaki czas trwania?
Strony powinny w umowie określić, przez jaki okres umowa będzie obowiązywać. Może to być zarówno czas określony (użyczenie kończy się więc z upływem czasu w niej wskazanego albo z chwilą konkretnego wydarzenia np. ukończenia studiów w danym mieście przez członka rodziny, zakup własnego mieszkania), jak i nieokreślony. W przypadku czasu nieokreślonego strony powinny zawrzeć informację o okresie wypowiedzenia.
Dokumenty pokrewne:
- Umowa najmu okazjonalnego.
- Wezwanie do zapłaty z uzasadnieniem
- Pełnomocnictwo.
- Pełnomocnictwo ogólne i procesowe
Tagi: umowa użyczenia, użyczenie lokalu, bezpłatne korzystanie,
Umowa użyczenia lokalu
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.