Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych

Pobierz z instrukcją
14,99 zł
W cenie:
Wzór dokumentu w formacie WORD
Dokładna instrukcja jak uzupełnić Dokument
Wyjaśnienie prawniczych terminów

 

 

Opisz sprawe

Zgłoszony przez Ciebie opis sprawy trafia do prawników

Każdy z nich wycenia indywidualnie Twoją sprawę

Na podany adres email otrzymujesz oferty prawników z sprecyzowaną ceną i terminem realizacji

Wybierz najkorzystniejszą ofertę

 

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych zawiera:

  • precyzyjne dane stron upoważnienia, a więc administratora oraz osoby upoważnionej do przetwarzania danych osobowych (treść dopasowana jest również do spółki),
  • praktyczne komentarze i instrukcje, w celu wyjaśnienia treści dokumentu,
  • zakres upoważnienia, a więc wskazanie ram, w jakich upoważniona osoba może przetwarzać dane osobowe,
  • okres upoważnienia do przetwarzania danych osobowych (na okres zatrudnienia albo na okres współpracy, możliwość łatwej modyfikacji i wskazanie konkretnego terminu),
  • datę, miejscowość oraz miejsce na podpis administratora / osoby uprawnionej do jego reprezentacji.

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych dla kogo?

Upoważnienie przeznaczone jest dla przedsiębiorców i spółek chcących uregulować organizację swojego przedsiębiorstwa w kwestii przetwarzania danych osobowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (RODO). Istotą upoważnienia jest przekazanie innej osobie prawa do przetwarzania określonych danych osobowych. Najczęściej sytuacja taka będzie miała miejsca na linii pracodawca – pracownik. Innymi słowy, aby np. informatyk w firmie mógł przetwarzać dane innych pracowników / klientów, powinien zostać do tego upoważniony. Właśnie do tego celu służy prezentowany wzór. Pamiętaj jednak, że niektórych przypadkach, np. gdy dane są przekazywane do odrębnego podmiotu, koniecznie będzie zawarcie umowy o przekazaniu przetwarzania danych osobowych (wtedy upoważnienie nie wystarczy). Zawarcie takiej umowy będzie niezbędne w sytuacji, w której zleceniobiorca / partner przetwarza dane na zlecenie administratora w sposób niezależny, a więc np. jako zewnętrzny podmiot. Najprościej rzecz ujmując, jeżeli dana osoba przetwarza dane z wykorzystaniem sprzętu, nośników, programów i narzędzi udostępnionych przez administratora, to wystarczy niniejsze upoważnienie. Jeżeli z kolei pracuje na własnym sprzęcie komputerowym, na własnym systemach informatycznych, z wykorzystaniem własnych narzędzi np. oprogramowania to konieczne będzie zawarcie umowy o powierzaniu danych osobowych, której wzór z przejrzystym komentarzem znajdziesz tutaj.

Prezentowany dokument stanowi jeden z obowiązkowych elementów polityki ochrony danych osobowych, a więc wewnętrznych regulacji w przedsiębiorstwie, które określają normy postępowania jej pracowników oraz współpracowników z zakresu ochrony danych osobowych. Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką to wzór polityki prywatności wraz z instrukcją wypełnienia i kompletnym opracowaniem wraz z pozostałymi niezbędnymi dokumentami znajdziesz tutaj, a całą paczkę dokumentów tj. wzór polityki prywatności wraz z 7 niezbędnymi załącznikami znajdziesz tutaj:

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych jak napisać?

Wystarczy pobrać niniejszy dokument i wypełnić go zgodnie z instrukcją. Prezentowany wzór zawiera wszystkie niezbędne elementy upoważnienia do przetwarzania danych osobowych. Dokument opatrzony jest komentarzami, które informują w jaki sposób uzupełnić poszczególne dane i przygotować własny dokument.

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych – kto może przetwarzać?

Przetwarzać dane osobowe mogą wyłącznie podmioty, które mają do tego odpowiednie prawo. Jedną z form, dzięki której można przetwarzać dane osobowe jest udzielenie upoważnienia, w formie w jakiej jest prezentowane w niniejszym dokumencie. Administrator, a więc przedsiębiorca lub spółka jest zobowiązany do zachowania rozliczalności wypełnienia obowiązków wynikających z RODO.

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych kogo upoważnić?

Administrator powinien upoważnić wszystkie osoby, które dokonują jakichkolwiek operacji na danych osobowych, a więc zbierają je, przekształcają, usuwają czy też archiwizują. W tym celu powinny uzyskać niniejsze upoważnienie od administratora. Przykładowo należy upoważnić osoby pracujące w dziale marketingu, HR, obsługi klienta czy też w dziale prawnym.

UWAGA!

W przypadku podmiotów zewnętrznych, a więc takich, które przetwarzają dane osobowe z wykorzystaniem własnego sprzętu, własnego oprogramowania czy też własnych narzędzi niezbędne będzie zawarcie umowy o powierzaniu danych osobowych(o której mowa we wcześniejszej części tekstu). Podmiotami takimi będą w szczególności osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz spółki, a więc zleceniobiorcy, partnerzy czy też wykonawcy,

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych kto podpisuje?

Dokument ten powinien zostać sporządzony oraz podpisany przez samego administratora albo przez osobę uprawnioną do jego reprezentacji.

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych co powinno zawierać?

Niniejszy dokument zawiera wszystkie niezbędne elementy upoważnienia do przetwarzania danych osobowych w tym m.in. dane administratora, imię i nazwisko osób upoważnionej do przetwarzania danych osobowych, zakres przetwarzania, a więc katalog z danych osobowych, podpis administratora (upoważnionej osoby do jego reprezentacji).

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Upoważnienie do przetwarzania danych osobowych”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *